verze pro tisk

Dotek Španělska v mojí kuchyni

12. únor 2016

Vrátila jsem se před nedávnem z návštěvy Španělska, kam se už před lety přestěhovala jedna z mých nejlepších kamarádek. Odhodlávala jsem se k té cestě poměrně dlouho, nikdy před tím jsem sama nikam nejezdila, a když už ano, tak ne dál než po hranice republiky. Ačkoliv jsem se kamarádce vždycky divila, jak je možné, že dokázala opustit domov a žít mimo rodnou hroudu, pochopila jsem záhy. Z té cesty do ciziny jsem byla uchvácená. Už jen to teplo, neustále svítící sluníčko a slaný mořský vzduch mě přesvědčily o tom, že se na Pyrenejském poloostrově musí žít báječně. A když jsem ochutnala tamní kuchyni, nechtělo se mi domů už vůbec.

Španělé jsou posedlí malými svačinkami, kterým říkají tapas. Je téměř k neuvěření, jak jsou při přípravě těchto jednohubek kreativní a nápadití. Zjistila jsem, že se i olivy, které já běžně pojídám jen k vínu a nic víc s nimi nesvedu, dají připravit asi na sto různých způsobů.

Tapas ale nebyly to jediné z gastronomického umění, z čeho jsem v tamních krajinách byla nadšená a co lahodilo mým chuťovým buňkám. Naprosto mě totiž uchvátila paella, typický španělský pokrm, který se dá také připravit na nespočet způsobů. Údajně má každá rodina svůj vlastní recept děděný z generace na generaci, který si střeží jako oko v hlavě. Během svého čtrnáctidenního pobytu jsem měla „páju“, jak jsem si ono jídlo po svém pojmenovala, skoro každý den.

Každá dovolená ale jednou skončí a i já jsem se musela vrátit domů. Slíbila jsem si však, že si kousek té kouzelné španělské kultury uchovám i ve své domácnosti. Pustila jsem se tedy hned po návratu do hledání vhodného receptu, podle kterého bych mohla přátelům uvařit lahodnou paellu a také drobné občerstvení ve formě maličkých tapas. Mnoho receptů jsem našla na stránkách www.spanelskerecepty.cz, která je zaměřená nejen na španělskou gastronomii, ale také obecně na jejich kulturu. „Pája“ se mi napoprvé sice moc nepovedla, ale věřím, že ji postupem času vypiluji k dokonalosti.

-pok-

[Nahoru ↑]


Hodnocení